Adaptacje, Książki dla dzieci

Świnka Peppa

Świnka Peppa to popularny brytyjski serial animowany skierowany do młodszych dzieci. W bajce poznajemy przygody małej 4-letniej świnki w czerwonej sukience, jej młodszego brata George’a, rodziny i przyjaciół. Prawie wszystkie postacie to zwierzęta, które posiadają ludzkie cechy. Pierwszy sezon składał się z 52 odcinków i wyemitowany został w 2004 roku. W Polsce bajka pojawiła się 3 lata później. Do tej pory powstało już 6 sezonów serialu. Bajkę pokochały dzieci na całym świecie w wielu krajach i można ją obejrzeć w ponad dwudziestu różnych wersjach językowych.

Dlaczego dzieci uwielbiają Peppę?

Na pierwszy rzut oka nie ma w tej bajce nic nadzwyczajnego. Fabuły odcinków są bardzo proste i opowiadają o zwyczajnym codziennym życiu dziecka, postacie mówią powoli, a sama animacja nie należy do skomplikowanych. Być może to właśnie w prostocie tkwi sekret sukcesu Świnki Peppy. Serial stworzyło trzech brytyjskich animatorów – Neville Astley, Mark Baker i Phil Davies. Chcieli oni zrealizować serial o codziennym życiu i problemach przedszkolaków. Odcinki miały być krótkie 5-minutowe, radosne i kolorowe. Ich zadaniem była nie tylko zabawa, ale również edukacja. Oprócz samej bajki powstało wiele książek z przygodami małej świnki, a w Paultons Park w hrabstwie Hampshire w Anglii zbudowano wielki park rozrywki o nazwie “Peppa Pig World”. Producent serialu Entertainment One zarobił do 2010 roku ponad 200 milionów funtów ze sprzedaży towarów licencjonowanych dla dzieci z wizerunkiem świnki Peppy. Dzisiaj każde dziecko chce mieć gadżety, ubrania i zabawki z nią związane.

Czego dzieci mogą się nauczyć od świnki?

Dzięki małej różowej śwince przedszkolaki dowiadują się jak zachowywać się w różnych sytuacjach, uczą się codziennych czynności jak: jazda na rowerze, mycie zębów, sprzątanie, zabawa. Serial podkreśla również ważną rolę rodziców i dziadków w życiu dziecka, mówi o pomocy słabszym, o tolerancji, a także o ochronie środowiska. Sama świnka jest dosyć niesforna, żywiołowa, towarzyska i ciekawska. Bardzo lubi jeździć z rodzicami i przyjaciółmi na wycieczki oraz pikniki, ale najbardziej na świecie uwielbia skakanie w kałużach błota. Dużą rolę w bajce odgrywa również nauczycielka ze szkoły Peppy – pani Gazela – i jej przyjaciele: Suzy owca, Emily słoń, Zoe zebra, Pedro kucyk, Rebeka królik, Candy kot i wielu innych.

Telewizja to oczywiście nie jedyne miejsce, gdzie dzieci  mogą poznawać bohaterów swojej ulubionej bajki. Pięknie ilustrowane książeczki pomogą w przyjemny sposób spędzić czas z rodzicami, pomogą w rozwijaniu słownictwa, wyobraźni u dziecka i ćwiczeniu pamięci.

Twój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *